Rekoser Lithium (LiFePO4) battery. Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) Battery offers up to 20 times longer cycle life and five times longer float/calendar life than lead acid battery. About 40% of the weight of a comparable lead acid battery. RKL is a 'drop in' replacement for lead acid batteries. BMS built-in.
| Nominal Voltage | 12.8V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 16AH |
| Weight (kgs) | 2.2 kg |
| Terminal | T bar |
| Dimensions (mm) | 168x128x75 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| Voltage | 12.8V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 16AH |
| Cell number | |
| Charge Voltage (25°C) | 14.6±0.2V |
| Max. Charge Current | 100A |
| Max. Charge Current | 20A(<3s) |
| Internal Resistance | ≤20 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 25°C |
| Capacity Affected by Temperature |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | - |
| Negative | - |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | - |
| Terminal | Copper |
| Separator | - |
| Electrolyte | - |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73