Rekoser High Rated battery. RKH Series provides superior performance in both high cycling and floating applications. Built with high quality AGM separator, it extend cycle life and prevent micro short circuit. PbCaSn alloy is used for plate grids for less gassing, less self-discharging. It has an unique vent valve design: reduce water losing and prevent air/spark going inside. It is ideal for UPS, Laboratories, Emergency Power Supply, Data & Network Operation Centers, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 535W @ 15min rate to 1.67V per cell @ 25ºC |
| Weight (kgs) | 47.0 kg |
| Terminal | F12 |
| Dimensions (mm) | 485x172x240 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 15MIN | 30MIN | 45MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 246A | 145A | 108A | 89.7A | 37.4A | 26.2A | 15.2A | 8.03A |
| 10.80 V | 259A | 150A | 112A | 92.6A | 38.6A | 27.0A | 15.3A | 8.08A |
| 10.50 V | 269A | 154A | 115A | 94.5A | 38.8A | 27.2A | 15.3A | 8.13A |
| 10.20 V | 277A | 157A | 117A | 95.9A | 39.0A | 27.3A | 15.4A | 8.15A |
| 10.02 V | 279A | 159A | 118A | 96.9A | 39.1A | 27.4A | 15.4A | 8.15A |
| 9.60 V | 286A | 162A | 121A | 98.4A | 39.3A | 27.5A | 15.4A | 8.17A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 15MIN | 30MIN | 45MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 474W | 279W | 208W | 173W | 73.7W | 51.9W | 30.3W | 16.1W |
| 10.80 V | 501W | 290W | 216W | 179W | 75.9W | 53.5W | 30.5W | 16.2W |
| 10.50 V | 518W | 297W | 221W | 182W | 76.5W | 53.8W | 30.7W | 16.3W |
| 10.20 V | 535W | 302W | 225W | 185W | 76.8W | 54.0W | 30.8W | 16.3W |
| 10.02 V | 538W | 306W | 228W | 187W | 77.0W | 54.2W | 30.8W | 16.3W |
| 9.60 V | 551W | 312W | 223W | 190W | 77.5W | 54.5W | 30.8W | 16.3W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 535W @ 15min rate to 1.67V per cell @ 25ºC |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C) Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 45A |
| Max. Charge Current | 1200A |
| Internal Resistance | Fully Charged 0.003 Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73