Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 6V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 200Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 30.0 kg |
| Terminal | F12 |
| Dimensions (mm) | 264x180x247 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4.8 V | 525A | 435A | 345A | 215A | 128A | 53.8A | 38.1A | 20.2A | 10.7A |
| 4.95 V | 490A | 410A | 325A | 207A | 126A | 52.9A | 37.8A | 20.1A | 10.7A |
| 5.1 V | 455A | 385A | 305A | 199A | 124A | 52A | 37.5A | 20A | 10.6A |
| 5.25 V | 420A | 358A | 285A | 191A | 121A | 51.1A | 37A | 20A | 10.5A |
| 5.4 V | 370A | 328A | 263A | 181A | 117A | 50A | 36.4A | 19.2A | 10.4A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4.8 V | 865W | 715W | 587W | 378W | 250W | 97.9W | 70.7W | W | W |
| 4.95 V | 819W | 680W | 559W | 364W | 245W | 96.6W | 70.1W | W | W |
| 5.1 V | 773W | 644W | 541W | 350W | 241W | 95.3W | 69.5W | W | W |
| 5.25 V | 727W | 606W | 523W | 336W | 236W | 93.9W | 69W | W | W |
| 5.4 V | 579W | 576W | 492W | 322W | 231W | 92.9W | 68.4W | W | W |
| Voltage | 6V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 200Ah @ 10HR |
| Cell number | 3 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 7.35-7.45V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 6.8-6.9V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 39A |
| Max. Charge Current | 1200A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73