Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 2V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 1000Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 60 kg |
| Terminal | F10 |
| Dimensions (mm) | 475x175x330 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.80 V | 804A | 547A | 247A | 173A | 100A | 52.5A |
| 1.75 V | 834A | 565A | 255A | 178A | 101A | 52.9A |
| 1.70 V | 855A | 576A | 257A | 179A | 101A | 53.2A |
| 1.65 V | 882A | 591A | 259A | 180A | 102A | 53.3A |
| 1.60 V | 900A | 600A | 260A | 182A | 102A | 53.4A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.80 V | 1503W | 1040W | 485W | 340W | 199W | 105W |
| 1.75 V | 1560W | 1073W | 500W | 351W | 200W | 106W |
| 1.70 V | 1599W | 1094W | 503W | 353W | 202W | 106W |
| 1.65 V | 1649W | 1123W | 507W | 356W | 202W | 107W |
| 1.60 V | 1683W | 1140W | 510W | 358W | 203W | 107W |
| Voltage | 2V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 1000Ah @ 10HR |
| Cell number | |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 2.35-2.40V (-30mV/C) Float - 2.25-2.29V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 200A |
| Max. Charge Current | 4000A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 25°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73