Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 90Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 27.5 kg |
| Terminal | F14 |
| Dimensions (mm) | 306x169x208 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 142A | 127A | 116A | 81.2A | 52.4A | 23.3A | 15.6A | 8.77A | 4.61A |
| 10.80 V | 165A | 141A | 127A | 86.0A | 54.8A | 24.0A | 16.0A | 9.0A | 4.72A |
| 10.50 V | 187A | 155A | 136A | 90.0A | 56.7A | 24.5A | 16.4A | 9.18A | 4.82A |
| 10.20 V | 215A | 167A | 146A | 93.2A | 57.9A | 24.9A | 16.6A | 9.31A | 4.91A |
| 10.02 V | 241A | 184A | 155A | 96.8A | 59.2A | 25.2A | 16.7A | 9.42A | 5.02A |
| 9.60 V | 270A | 199A | 165A | 99.9A | 60.8A | 25.5A | 16.9A | 9.55A | 5.14A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 267W | 241W | 221W | 156W | 102W | 45.7W | 30.8W | 17.5W | 9.27W |
| 10.80 V | 306W | 264W | 240W | 164W | 105W | 46.8W | 31.3W | 17.9W | 9.43W |
| 10.50 V | 342W | 288W | 255W | 170W | 108W | 47.3W | 31.8W | 18.1W | 9.55W |
| 10.20 V | 388W | 306W | 272W | 175W | 109W | 47.7W | 32.0W | 18.2W | 9.67W |
| 10.02 V | 430W | 333W | 285W | 180W | 111W | 47.9W | 32.1W | 18.3W | 9.82W |
| 9.60 V | 475W | 358W | 300W | 187W | 113W | 48.1W | 32.2W | 18.4W | 10.0W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 90Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 27A |
| Max. Charge Current | 720A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73