Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 80Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 23.0 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 350x167x179 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 126A | 113A | 103A | 72.2A | 46.6A | 20.7A | 13.9A | 7.79A | 4.1A |
| 10.80 V | 147A | 125A | 113A | 76.5A | 48.7A | 21.4A | 14.2A | 8.0A | 4.2A |
| 10.50 V | 166A | 138A | 121A | 80.0A | 50.4A | 21.8A | 14.5A | 8.16A | 4.28A |
| 10.20 V | 191A | 148A | 130A | 82.9A | 51.4A | 22.1A | 14.7A | 8.27A | 4.36A |
| 10.02 V | 214A | 163A | 138A | 86.1A | 52.7A | 22.4A | 14.8A | 8.38A | 4.46A |
| 9.60 V | 240A | 177A | 146A | 90.1A | 54.0A | 22.7A | 15.1A | 8.48A | 4.57A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 237W | 214W | 196W | 139W | 90.4W | 40.6W | 27.4W | 15.6W | 8.24W |
| 10.80 V | 272W | 235W | 213W | 146W | 93.6W | 41.6W | 27.9W | 15.9W | 8.39W |
| 10.50 V | 304W | 256W | 227W | 151W | 95.9W | 42.0W | 28.3W | 16.1W | 8.49W |
| 10.20 V | 345W | 272W | 241W | 155W | 97.1W | 42.4W | 28.4W | 16.2W | 8.6W |
| 10.02 V | 382W | 296W | 253W | 160W | 98.7W | 42.6W | 28.5W | 16.3W | 8.72W |
| 9.60 V | 423W | 318W | 267W | 166W | 101W | 42.8W | 28.7W | 16.4W | 8.87W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 80Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 24A |
| Max. Charge Current | 720A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73