Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 75Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 22.5 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 260x169x208 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 118A | 106A | 96.A | 367.A | 743.A | 419.A | 513.A | 57.3A | 13.8A |
| 10.80 V | 138A | 117A | 106A | 71.7A | 45.7A | 20.0A | 13.3A | 7.5A | 3.94A |
| 10.50 V | 156A | 129A | 113A | 75.0A | 47.2A | 20.4A | 13.6A | 7.65A | 4.01A |
| 10.20 V | 179A | 139A | 122A | 77.7A | 48.2A | 20.8A | 13.8A | 7.76A | 4.09A |
| 10.02 V | 201A | 153A | 129A | 80.7A | 49.4A | 21.0A | 13.9A | 7.85A | 4.19A |
| 9.60 V | 225A | 166A | 137A | 84.5A | 50.7A | 21.3A | 14.1A | 7.95A | 4.28A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 222W | 201W | 184W | 130W | 84.8W | 38.1W | 25.7W | 14.6W | 7.73W |
| 10.80 V | 255W | 220W | 200W | 137W | 87.7W | 39.0W | 26.1W | 14.9W | 7.86W |
| 10.50 V | 285W | 240W | 212W | 142W | 89.9W | 39.4W | 26.5W | 15.1W | 7.95W |
| 10.20 V | 323W | 255W | 226W | 145W | 91.0W | 39.7W | 26.6W | 15.2W | 8.06W |
| 10.02 V | 358W | 278W | 237W | 150W | 92.6W | 39.9W | 26.7W | 15.3W | 8.18W |
| 9.60 V | 396W | 298W | 250W | 156W | 94.5W | 40.1W | 26.9W | 15.4W | 8.31W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 75Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 22.4A |
| Max. Charge Current | 675A |
| Internal Resistance | Fully Charged 55 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73