Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 55Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 16.5 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 229x138x208 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 86.5A | 77.5A | 70.6A | 49.6A | 32.0A | 14.2A | 9.53A | 5.36A | 2.82A |
| 10.80 V | 101A | 86.1A | 77.5A | 52.6A | 33.5A | 14.7A | 9.76A | 5.5A | 2.89A |
| 10.50 V | 114A | 94.7A | 83.1A | 55.0A | 34.6A | 15.0A | 10.0A | 5.61A | 2.94A |
| 10.20 V | 131A | 102A | 89.5A | 57.0A | 35.4A | 15.2A | 10.1A | 5.69A | 3.0A |
| 10.02 V | 147A | 112A | 94.7A | 59.2A | 36.2A | 15.4A | 10.2A | 5.76A | 3.07A |
| 9.60 V | 165A | 122A | 101A | 61.9A | 37.2A | 15.6A | 10.4A | 5.83A | 3.14A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 163W | 147W | 135W | 95.5W | 62.2W | 27.9W | 18.8W | 10.7W | 5.67W |
| 10.80 V | 187W | 162W | 147W | 100W | 64.3W | 28.6W | 19.2W | 10.9W | 5.77W |
| 10.50 V | 209W | 176W | 156W | 104W | 65.9W | 28.9W | 19.4W | 11.0W | 5.83W |
| 10.20 V | 237W | 187W | 166W | 107W | 66.8W | 29.1W | 19.5W | 11.1W | 5.91W |
| 10.02 V | 263W | 204W | 174W | 110W | 67.9W | 29.3W | 19.6W | 11.2W | 6.0W |
| 9.60 V | 291W | 219W | 183W | 114W | 69.3W | 29.4W | 19.7W | 11.3W | 6.1W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 55Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 16.5A |
| Max. Charge Current | 500A |
| Internal Resistance | Fully Charged 58 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73