Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 38Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 12.3 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 197x165x170 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 157A | 141A | 128A | 90.2A | 58.3A | 25.8A | 17.3A | 9.74A | 5.13A |
| 10.80 V | 184A | 157A | 141A | 95.6A | 60.9A | 26.7A | 17.7A | 10.0A | 5.25A |
| 10.50 V | 208A | 172A | 151A | 100A | 63.0A | 27.2A | 18.2A | 10.2A | 5.35A |
| 10.20 V | 239A | 185A | 163A | 104A | 64.3A | 27.7A | 18.4A | 10.3A | 5.45A |
| 10.02 V | 268A | 204A | 172A | 108A | 65.8A | 28.0A | 18.6A | 10.5A | 5.58A |
| 9.60 V | 300A | 221A | 183A | 113A | 67.6A | 28.3A | 18.8A | 10.6A | 5.71A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 296W | 268W | 245W | 174W | 113W | 50.7W | 34.3W | 19.5W | 10.3W |
| 10.80 V | 340W | 294W | 267W | 182W | 117W | 52.0W | 34.8W | 19.9W | 10.5W |
| 10.50 V | 380W | 320W | 283W | 189W | 120W | 52.6W | 35.4W | 20.1W | 10.6W |
| 10.20 V | 431W | 340W | 302W | 194W | 121W | 52.9W | 35.5W | 20.2W | 10.7W |
| 10.02 V | 477W | 370W | 316W | 200W | 123W | 53.2W | 35.6W | 20.3W | 10.9W |
| 9.60 V | 528W | 398W | 333W | 208W | 126W | 53.5W | 35.8W | 20.5W | 11.1W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 38Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 30A |
| Max. Charge Current | 800A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73