Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 33Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 10.2 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 195x130x155 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 87.4A | 68.4A | 58.0A | 35.6A | 21.2A | 9.2A | 5.93A | 3.27A | 1.67A |
| 10.80 V | 98.8A | 72.6A | 59.5A | 36.4A | 21.6A | 9.32A | 5.99A | 3.31A | 1.71A |
| 10.50 V | 110A | 76.8A | 60.9A | 37.0A | 22.0A | 9.46A | 6.06A | 3.35A | 1.75A |
| 10.20 V | 121A | 80.4A | 62.5A | 37.9A | 22.4A | 9.56A | 6.14A | 3.39A | 1.79A |
| 10.02 V | 130A | 84.0A | 64.1A | 38.6A | 22.8A | 9.64A | 6.22A | 3.43A | 1.82A |
| 9.60 V | 140A | 87.0A | 66.4A | 39.5A | 23.0A | 9.74A | 6.29A | 3.47A | 1.86A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 165W | 130W | 111W | 68.6W | 41.2W | 17.9W | 11.5W | 6.53W | 3.35W |
| 10.80 V | 183W | 136W | 112W | 69.3W | 41.4W | 18.0W | 11.6W | 6.57W | 3.42W |
| 10.50 V | 202W | 143W | 114W | 70.0W | 41.9W | 18.1W | 11.7W | 6.6W | 3.47W |
| 10.20 V | 218W | 148W | 116W | 71.0W | 42.3W | 18.2W | 11.8W | 6.63W | 3.53W |
| 10.02 V | 232W | 153W | 118W | 71.7W | 42.7W | 18.3W | 11.9W | 6.66W | 3.56W |
| 9.60 V | 247W | 156W | 121W | 73.0W | 42.9W | 18.4W | 12.0W | 6.7W | 3.6W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 33Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 10A |
| Max. Charge Current | 400A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73