Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 180Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 53.0 kg |
| Terminal | M8 |
| Dimensions (mm) | 560x126x316 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 255A | 217A | 206A | 147A | 94.4A | 44.4A | 29.2A | 17.4A | 9.0A |
| 10.80 V | 298A | 241A | 226A | 156A | 97.2A | 46.6A | 30.6A | 18.0A | 9.54A |
| 10.50 V | 336A | 265A | 242A | 164A | 102A | 47.5A | 31.0A | 18.4A | 9.59A |
| 10.20 V | 387A | 285A | 260A | 169A | 104A | 48.3A | 31.4A | 18.6A | 9.72A |
| 10.02 V | 434A | 314A | 276A | 176A | 107A | 48.8A | 31.5A | 18.8A | 9.81A |
| 9.60 V | 486A | 341A | 293A | 184A | 109A | 49.4A | 32.0A | 19.1A | 9.9A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 480W | 412W | 393W | 284W | 183W | 87.2W | 57.7W | 34.7W | 18.1W |
| 10.80 V | 551W | 452W | 427W | 298W | 187W | 90.7W | 60.1W | 35.8W | 19.1W |
| 10.50 V | 615W | 492W | 453W | 309W | 194W | 91.7W | 60.3W | 36.2W | 19.0W |
| 10.20 V | 699W | 523W | 483W | 317W | 197W | 92.3W | 60.6W | 36.4W | 19.2W |
| 10.02 V | 773W | 570W | 507W | 327W | 200W | 92.8W | 60.3W | 36.6W | 19.2W |
| 9.60 V | 856W | 612W | 534W | 340W | 204W | 93.3W | 61.0W | 36.9W | 19.2W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 180Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 45A |
| Max. Charge Current | 1000A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73