Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 150Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 37.5 kg |
| Terminal | F13 |
| Dimensions (mm) | 551x110x267 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 212A | 181A | 171A | 123A | 78.7A | 37.0A | 24.3A | 14.5A | 7.5A |
| 10.80 V | 248A | 201A | 188A | 130A | 81.0A | 38.8A | 25.5A | 15.0A | 7.95A |
| 10.50 V | 280A | 221A | 202A | 136A | 85.0A | 39.6A | 25.8A | 15.3A | 7.99A |
| 10.20 V | 323A | 238A | 217A | 141A | 86.8A | 40.2A | 26.2A | 15.5A | 8.1A |
| 10.02 V | 361A | 262A | 230A | 147A | 88.9A | 40.7A | 26.3A | 15.7A | 8.18A |
| 9.60 V | 405A | 284A | 244A | 153A | 91.2A | 41.2A | 26.7A | 15.9A | 8.25A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 400W | 344W | 327W | 237W | 153W | 72.7W | 48.1W | 28.9W | 15.1W |
| 10.80 V | 459W | 377W | 356W | 248W | 156W | 75.6W | 50.1W | 29.8W | 15.8W |
| 10.50 V | 513W | 410W | 378W | 257W | 162W | 76.4W | 50.2W | 30.2W | 15.9W |
| 10.20 V | 582W | 436W | 402W | 264W | 164W | 77.0W | 50.3W | 30.4W | 16.0W |
| 10.02 V | 645W | 475W | 422W | 272W | 167W | 77.3W | 50.5W | 30.5W | 16.0W |
| 9.60 V | 713W | 510W | 445W | 284W | 170W | 77.8W | 50.8W | 30.7W | 16.0W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 150Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 37.5A |
| Max. Charge Current | 1000A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73