Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 150Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 44.0 kg |
| Terminal | F13 |
| Dimensions (mm) | 485x172x240 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 236A | 211A | 193A | 135A | 87.4A | 38.8A | 26.0A | 14.6A | 7.69A |
| 10.80 V | 276A | 235A | 211A | 143A | 91.4A | 40.1A | 26.6A | 15.0A | 7.87A |
| 10.50 V | 312A | 258A | 227A | 150A | 94.5A | 40.9A | 27.3A | 15.3A | 8.03A |
| 10.20 V | 358A | 278A | 244A | 155A | 96.4A | 41.5A | 26.7A | 15.5A | 8.18A |
| 10.02 V | 402A | 306A | 258A | 161A | 98.7A | 42.0A | 27.8A | 15.7A | 8.37A |
| 9.60 V | 450A | 332A | 274A | 169A | 101A | 42.5A | 28.2A | 15.9A | 8.57A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 444W | 402W | 368W | 260W | 170W | 76.1W | 51.4W | 29.2W | 15.5W |
| 10.80 V | 510W | 441W | 400W | 273W | 175W | 78.0W | 52.2W | 29.8W | 15.7W |
| 10.50 V | 570W | 479W | 425W | 283W | 180W | 78.8W | 53.1W | 30.2W | 15.9W |
| 10.20 V | 647W | 510W | 453W | 291W | 182W | 79.4W | 53.3W | 30.4W | 16.1W |
| 10.02 V | 716W | 556W | 475W | 300W | 185W | 79.8W | 53.5W | 30.5W | 16.4W |
| 9.60 V | 792W | 597W | 500W | 312W | 189W | 80.2W | 53.7W | 30.7W | 16.6W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 150Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 45A |
| Max. Charge Current | 1000A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73