Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 12Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 3.45 kg |
| Terminal | F11 |
| Dimensions (mm) | 151x98x95 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 30.0A | 23.5A | 19.9A | 12.2A | 7.28A | 3.16A | 2.03A | 1.12A | 0.57A |
| 10.80 V | 33.9A | 24.9A | 20.4A | 12.5A | 7.39A | 3.19A | 2.05A | 1.13A | 0.59A |
| 10.50 V | 37.8A | 26.3A | 20.9A | 12.7A | 7.55A | 3.24A | 2.08A | 1.15A | 0.6A |
| 10.20 V | 41.5A | 27.6A | 21.4A | 13.0A | 7.68A | 3.28A | 2.1A | 1.16A | 0.61A |
| 10.02 V | 44.7A | 28.8A | 22.0A | 13.2A | 7.8A | 3.31A | 2.13A | 1.17A | 0.63A |
| 9.60 V | 48.1A | 29.8A | 22.8A | 13.5A | 7.9A | 3.34A | 2.16A | 1.19A | 0.64A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 56.4W | 44.6W | 38.0W | 23.5W | 14.1W | 6.2W | 4.02W | 2.24W | 1.15W |
| 10.80 V | 62.7W | 46.7W | 38.6W | 23.8W | 14.2W | 6.22W | 4.03W | 2.25W | 1.17W |
| 10.50 V | 69.1W | 48.9W | 39.1W | 24.0W | 14.4W | 6.26W | 4.04W | 2.26W | 1.19W |
| 10.20 V | 74.8W | 50.6W | 39.7W | 24.3W | 14.5W | 6.27W | 4.07W | 2.27W | 1.21W |
| 10.02 V | 79.7W | 52.3W | 40.4W | 24.6W | 14.6W | 6.28W | 4.09W | 2.28W | 1.22W |
| 9.60 V | 84.7W | 53.6W | 41.5W | 25.0W | 14.7W | 6.31W | 4.11W | 2.3W | 1.23W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 12Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 3.6A |
| Max. Charge Current | 180A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73