Rekoser AGM deep cycle battery. RKC Series is specially designed for frequent cyclic discharge. By using strong grids and specially designed active material, the RKC series battery offers 30% more cyclic life than the standby series. Ideal for solar & wind energy systems, golf cart, electric wheelchair, etc.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 100Ah @ 10HR |
| Weight (kgs) | 31 kg |
| Terminal | F1/F2 |
| Dimensions (mm) | 508x110x223 |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 142A | 121A | 114A | 81.9A | 52.4A | 24.7A | 16.2A | 9.65A | 5.0A |
| 10.80 V | 165A | 134A | 125A | 86.8A | 54.0A | 25.9A | 17.0A | 10.0A | 5.3A |
| 10.50 V | 187A | 147A | 134A | 90.8A | 56.7A | 26.4A | 17.2A | 10.2A | 5.33A |
| 10.20 V | 215A | 158A | 145A | 94.1A | 57.9A | 26.8A | 17.4A | 10.3A | 5.4A |
| 10.02 V | 241A | 174A | 153A | 97.8A | 59.2A | 27.1A | 17.5A | 10.5A | 5.45A |
| 9.60 V | 270A | 189A | 163A | 102A | 60.8A | 27.5A | 17.8A | 10.6A | 5.5A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 5MIN | 10MIN | 15MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR | 20HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 11.10 V | 267W | 229W | 218W | 158W | 102W | 48.4W | 32.1W | 19.3W | 10.1W |
| 10.80 V | 306W | 251W | 237W | 165W | 104W | 50.4W | 33.4W | 19.9W | 10.6W |
| 10.50 V | 342W | 273W | 252W | 172W | 108W | 50.9W | 33.5W | 20.1W | 10.6W |
| 10.20 V | 388W | 291W | 268W | 176W | 109W | 51.3W | 33.5W | 20.2W | 10.6W |
| 10.02 V | 430W | 317W | 281W | 182W | 111W | 51.6W | 33.7W | 20.3W | 10.7W |
| 9.60 V | 475W | 340W | 297W | 189W | 113W | 51.8W | 33.9W | 20.5W | 10.7W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 100Ah @ 10HR |
| Cell number | 6 cells |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 14.6-14.8V (-30mV/C), max. Current 2.1A Float - 13.6-13.8V (-20mV/C) |
| Max. Charge Current | 30A |
| Max. Charge Current | 1000A |
| Internal Resistance | Fully Charged 25 m Ω |
| Self Discharge | 3% of capacity declined per month at 20°C |
| Capacity Affected by Temperature | 40°C: 102%, 25°C: 100%, 0°C: 85%, -15°C: 65% |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Lead dioxide |
| Negative | Lead |
| Container | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Cover | ABS (Flame Retardant Optional) |
| Sealant | Epoxy Resin |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Copper |
| Separator | Fibre Glass |
| Electrolyte | Sulphuric acid |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73