Rekoser fibre structure nickel-cadmium battery. Very high currents allowed by discharge and charge with only a small nominal capacity required. Savings in volume and weight are significant. Electro-lyte replacement of the batteries is not necessary. Typical applications: emergency power supplies, switchboards and energy storage.
| Nominal Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) (20HR) | 407Ah @ 5HR |
| Weight (kgs) | 14.1Kg kg |
| Terminal | Nickel-plated copper with extremely low resistance |
| Dimensions (mm) | 155mmx198mmx309mm |
Constant Discharge Ratings (A) at 25ºC
| F.V / Time | 1SEC | 5SEC | 1MIN | 5MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.14 V | 760A | 709A | 589A | 438A | 234A | 210A | 102A | 65.7A | 34.7A |
| 1.10 V | 818A | 772A | 678A | 553A | 298A | 262A | 119A | 76.0A | 40.7A |
| 1.05 V | 866A | 837A | 759A | 663A | 350A | 305A | 127A | 79.2A | 42.3A |
| 1.00 V | 961A | 930A | 860A | 782A | 408A | 342A | 132A | 81.4A | 43.4A |
Constant Discharge Ratings (W) at 25ºC
| F.V / Time | 1SEC | 5SEC | 1MIN | 5MIN | 30MIN | 1HR | 3HR | 5HR | 10HR |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.14 V | W | W | W | W | W | W | W | W | W |
| 1.10 V | W | W | W | W | W | W | W | W | W |
| 1.05 V | W | W | W | W | W | W | W | W | W |
| 1.00 V | W | W | W | W | W | W | W | W | W |
| Voltage | 12V |
|---|---|
| Capacity (25ºC) | 407Ah @ 5HR |
| Cell number | 10 cells of 1.2V |
| Charge Voltage (25°C) | Cycle - 1.0-1.2V Float - 1.38V +-0.01V |
| Max. Charge Current | |
| Max. Charge Current | |
| Internal Resistance | Approx. 0.00034-0.00036 Ω |
| Self Discharge | >=120Ah 1 month |
| Capacity Affected by Temperature |
| Component | Material |
|---|---|
| Positive | Nickel oxide-hydroxide |
| Negative | Cadmium |
| Container | ABS/PP |
| Cover | ABS/PP |
| Sealant | - |
| Safety Valve | Rubber |
| Terminal | Nickel- Clad Steel |
| Separator | - |
| Electrolyte | Potassium Hydroxide |
Rekoser offers consulting services for the dimensioning of critical systems, racks, battery monitoring.
https://rekoser.com | +34 958 04 29 73